Technical Center for Aquatic Nuisance Species (TCANS)

 
 

Principal Investigators

Matthew Albright (SUNY Oneonta)
Matthew Ashton (Maryland Department of Natural Resources)
Marnie Campbell (University of Waikato, New Zealand)
Samuel Chan (Sea Grant College Program, Oregon State University)
Sudeep Chandra (Univeristy of Nevada Reno)
Siu-Gin Cheung (City University of Hong Kong)
Melissa Cohen (New York State Department of Environmental Conservation)
David Bruce Conn (Berry College/Harvard University)
Debi DeShon (Mussel Dogs)
Jeremy Dietrich (Cornell University/Ichthyological Associates)
Lawrency Eichler (Darrin Fresh Water Institute)
Jackson Gross (Smith-Root Inc.)
Willard Harman (SUNY Oneonta)
Jennifer Hauxwell (Wisconsin Department of Natural Resources)
Jeff Heilveil (SUNY Oneonta)
C. Barre Hellquist (Massachusetts College of Liberal Arts)
C. Eric Hellquist (SUNY Oswego)
Chad Hewitt (University of Waikato, New Zealand)
Thomas Horvath (University of Koblenz-Landau)
Denise Hosler (US Bureau of Reclamation)
Mark Hoyer (University of Florida)
Ron Klauda (Maryland Department of Natural Resources)
Corey Laxson (Paul Smiths College)
Jeffrey Levinton (SUNY Stony Brook)
Paul Lord (SUNY Oneonta)
Frances Lucy (Ireland Institute of Technology)
John Madsen (Mississippi State University)
Mark Malchoff (Lake Champlain Sea Grant and LCRI)
Denise Mayer (New York State Museum)
Michael Misamore (Texas Christian University)
Daniel Molloy (SUNY Albany)
Thomas Nalepa (National Oceanic and Atmospheric Administration/University of Michigan)
Vadim Panov (Regional Euro-Asian Biological Invasions Centre)
Florian Reyda (SUNY Oneonta)
David C. Richardson (SUNY New Paltz)
Sean Robinson (SUNY Oneonta)
Lars Rudstam (Cornell University)
Kimberly Schulz (SUNY Environmental Science and Forestry)
Matthew Shank (Susquehanna River Basin Commission)
David Strayer (Cary Institute of Ecosystem Studies)
Meredith Taylor (New York City Department of Environmental Protection)
John Titus (SUNY Binghamton)
Donna Vogler (SUNY Oneonta)
James Vogler (SUNY Oneonta)
Aswani Volety (Florida Gulf Coast University)
Ken Wagner (Water Resources Services/North American Lake Management Society)
Holly Waterfield (SUNY Oneonta)
James Watkins (Cornell University)
Scott Wells (New York State Department of Environmental Conservation)
David Wong (SUNY Oneonta)
Kiyoko Yokota (SUNY Oneonta)
Fred Zalatan (SUNY Oneonta)
Bin Zhu (University of Hartford)
Weixing Zhu (SUNY Binghamton)