Committee on Research

 
 

Student Grant Program for Research and Creative Activity

Funded by the College at Oneonta Foundation and the SUNY Oneonta Alumni Association

For 2017 grant funding, a total of $58,650 is available; $29,327 was awarded to fall 2016 student applicants; spring 2017 applications are due March 20. For 2016 grant funding, a total of $56,350 was awarded to fall 2015 and spring 2016 student applicants.

_____________________________________________________________________

GRANT AWARDS
Student[s] (Faculty Sponsor[s], Department): Project

Fall 2016 Application Round Awardees:

Jonathan Albert (April Ford, English):
Children of the Hills

Emily Berezowski [grad student] (Jeffrey Heilveil, Biology):
Test the Water Before you Dive In: Rad Sequencing and Contemporary Events

Caleb Brah (Tracy Allen, Geography & Environmental Sustainability):
Bathymetric and Sedimentation Survey of Goodyear Lake

Nicole Cajo (Maria Montoya, Foreign Languages & Literatures):
Colombian Healthcare: A Citizen's Perspective

Nicolas Capra (Jacqueline Bennett, Chemistry & Biochemistry):
Estimating Imine Basicity Trends for Water Testing Applications

Shannon Crehan & Paula Rebancos (Kristen Roosa, Biology):
Effect of the Circadian Rhythm on Phosphoramide Mustard-induced Toxicity in the Urinary System

Brandon Emerson [grad student] (William Walker, Cooperstown Graduate Program):
Cross-Cultural Entrepreneurship: Examining Entrepreneurial Efforts at Fundación ABLE

Thomas Franzem (Daniel Stich, Biology):
Factors Impacting Amphibian Abundance in Anthropogenic Vernal Pools

Anna Graziosi (June Tyler, Art):
Ghost Stories

Kristen Guastella (Wesley Bernard, Art):
Future of Farms

Kayonga Denis Muganza (Joe Pignato, Music):
Visual Extended Play: "Fresh off the Boat"

Sarah Newtown [grad student] (Jeffrey Heilveil, Biology):
Meiofaunal Distributions in Four Otsego County Aquatic Systems

William O'Connell [grad student] (Donna Vogler, Biology):
Skeletochronological Technique for Wood turtles (Glyptemys inscupta)

Fernando Peralta (Junryo Watanabe, Biology):
Characterization of Novel Genes Involved in Removing Apoptotic Debris

Jonelle Reyes (Tsitsi McPherson, Biology & Philip Sirianni, Economics, Finance & Accounting):
SUCO Ecological Footprint Assessment

Amanda Rhodes (Elizabeth Bastiaans, Biology):
Jumping the Fence: Population Genetics of an Introduced Fence Lizard on Staten Island

Neil Rosenfeld & Marina Seidel (Jacqueline Bennett, Chemistry & Biochemistry):
Lead Water Testing as a Simple in Home Fluorimetric Assay

Jaclyn Ruhl (Fred Zalatan, Biology):
The Effects of Wood-boring Insects Exposure on Fungal Decay of Ash Wood

Spring 2016 Application Round Awardees:

Claire Anderson (Jill Fielhaber, Biology):
Examining How Amino Acids Impact Apoptosis during the Immune Response to Infection

Hailey Ahearn (Allan Green, Chemistry & Biochemistry):
Regulation of ATGL by Insulin and Glucose

Samantha Ayers (Keith Brunstad, Earth & Atmospheric Sciences):
Origin and Eruptive Evolution of the Tieton Andesite Lava Flow – The Making of the World's Longest Andesitic Lava Flow

Kimberly Cushman (Michael Faux, Physics & Astronomy):
Cosmic Axion Spin Precession Experiment [CASPEr]

Margaret Doolin [grad student] (Florian Reyda, Biology):
Molecular Prospecting for Species of the Thorny-headed Worm, Neoechinorhynchus

Andrew Edwards (Elizabeth Seale, Sociology):
The Impact of Gender, Race, and Class on Networking

Haley Fallon (Maria Montoya, Foreign Languages and Literatures):
Decentralization in Columbia: Life after Healthcare Reform

Lyndsey Farrar (Leigh Fall, Earth & Atmospheric Sciences):
Trilobite Body Size and Abundance Along a Depth Gradient: Trenton Group, Middle Ordovician, Central New York

Kate Moore (Keith Brunstad, Earth & Atmospheric Sciences):
Chemical and Mineralogical Control on Two Goat Rocks Volcano Lava Flow Volumes, Effusion Rates, and Lengths South-central Cascade Range, Washington

Emilie Richard (Pragnyadipta Sen, Earth & Atmospheric Sciences):
Environmental Baseline Study for Managed Sediment Release from the Lower Reservoir, Oneonta Creek, Oneonta, NY

Patrick Wilson (Joshua Nollenberg, Physics & Astronomy):
P.C.O.S.S. (Photography of Celestial Objects in our Solar System

Fall 2015 Application Round Awardees:

Rose Biggerstaff (Andrew Kahl, Theatre):
Bare: A Pop Opera

Bridget Boland, Mark Crosby (James Ryder, Mathematics, Computer Science & Statistics):
Implementation of NAO into Communication-Based Therapies

Peter Booth (Les Hasbargen, Earth & Atmospheric Sciences):
Drone Mapping without Ground Control Points using RTK

Daniel Bucci (Fred Zalatan & Tami LaPilusa, Biology):
Identification of Bacteria in Otsego Lake using the Polymerase Chain Reaction (PCR) Technique

Nicholas Byrnes (Les Hasbargen, Earth & Atmospheric Sciences):
Geomorphic Effects of Large Woody Debris Dams in Silver Creek

Bridget Chartrand, John Beach (Hugh Gallagher, Jr., Physics & Astronomy):
What Makes a Spark?

Jordan Cole (Sallie Han, Anthropology):
Observing Politeness in Children

Elsie Dedrick (Florian Reyda, Biology):
Description of a New Species of Rhinebothridiian Tapeworm from Stingrays from Borneo

Marie Dowd (Nancy Bachman, Biology):
Mouse Neuro 2a Cells: A Model for Cell Differentiation

Melissa Fine (Oscar Oberkircher, Human Ecology):
FineBites Granola

Samantha Fontaine (Donna Vogler, Biology):
Disease Assessment of the Wood Turtle (Glyptemys insculpta) in New York State

Thomas Franzem (Dan Stich, Biology):
Factors Impacting Amphibian Populations in Anthropogenic Vernal Pools

Anna Graziosi (June Tyler, Art):
Ghost Stories

Lynne Haynes (Jeffrey Heilveil, Biology):
Genetic Diversity among Polydrusus sericeus (Schaller) in Otsego County, NY

Abigail Hogan (Wendy Lascell, Geography & Environmental Sustainability):
Student Awareness of the Sustainability Initiatives at SUNY Oneonta

Emily LaLonde, Autumn Smith (Theresa Loomis, Human Ecology):
Understanding the Barriers to Registered Dietitians Practicing in the Neonatal Intensive Care Unit

Valerie Matedero (Keith Schillo, Biology):
Effects of Short, High-Intensity and Longer, Low-Intensity Exercise on Metabolism

Kelsey McKeighan (Tracy Allen, Geography & Environmental Sustainability):
Lake Atitlán: Securing Water, Sustaining Development

Jerrad Pacatte (Thomas Beal, Susan Goodier, Omar Dphrepaulezz, History):
A Peculiar 'Picnic' – Revisiting the April 1878 Execution of Samuel Streenburgh

Colleen Parker [grad student] (Kiyoko Yokota, Biology):
Monitoring of Mercury in Catskill Region Fish

Aaron Phillips (Jill Fielhaber, Biology):
Assessing the Link between inducible Nitric Oxide Synthase and C. difficile

Alexander Robillard [grad student] (Donna Vogler, Biology):
Identifying Temporal Changes in the Genetic Landscape of the Wood Turtle (Glyptemys insculpta) in New York State

Alyssa Rothfuss (Jeffrey Heilveil, Biology):
Genetic Analysis of Sisyridae

Michael Schonning (Kelly Gallagher, Chemistry & Biochemistry):
Determination of the Oligomerization State of Endoplasmic Reticulum Membrane Protein Complex Subunit 8 [EMC8]

Tiffany Taylor (Fred Zalatan, Biology):
Quantitative Analysis of Yeast Ty1 Retrotransposon Activity in Clathrin Mutants

Jessica Tyler (Rhea Nowak, Art):
The Art of the Poster

Jenna Vecchio (Kevin Gray, Art):
The Artists Creation Myth

Xiaoyi Zeng, Joanne Wong (Jian Cui, Art):
Little Monk